Субота, 27.04.2024, 15:10

Історія Маньківської загальноосвітньої школи

Школа прекрасна, незабутня, неповторна

Лиш раз в житті є ти.

Безхмарного дитинства дні щасливі.

Про них ти світлу память збережи.

В 20-і роки XX ст. в нашому селі Маньків, за державні кошти тодішньої Польщі, було збудовано початкову школу, яка складалась з двох будинків.  Як розповідали старожили Романчук та Полюх, в школі було 6 класів, навчання велося польською мовою. Директором школи був тоді Юзеф Драус, вчителями працювали Маря Викерувна, Маря Юркувна, Ольга Скрипка (українка, дочка священника). В останні роки влади панської Польщі вчителювало подружжя Мальців. Також вони працювали в Маньківській школі в 1939-1941 рр. та один рік в час німецької окупації.

Ось на стенді малюнок одного з приміщень Маньківської початкової школи того часу. Поряд – свідоцтво Чижевської Марії про закінчення нею в 1928 році першого класу.

2. Перші післявоєнні роки

Після визволення від фашистської окупації, восени 1944 р., відновила свою роботу Маньківська початкова школа з чотирма класами навчання. Першою вчителькою у післявоєнний час була Сукачова (Столярчук) Єфросинія Климівна. На її плечі ліг весь тягар німецької окупації. В приміщенні школи німецькі солдати тримали коней, класи були завалені гноєм, купи його лежали навколо школи, прогнила підлога, повалені грубки, вибиті вікна, а при відступі під школу заклали міну.

В 1945 р. в Маньківську школу направили Пузаєнко (Чурило) Олену Данилівну. 34 роки свого трудового життя вона віддала школі. Ось як згадувала Олена Данилівна початок своєї педагогічної діяльності: «Учнів у школі було десь 150, бо за чотири роки окупації, в час якої діти не вчились, в Манькові було багато переростків, особливо в першому класі, де було більше 40 учнів віком від 7 до 12 років. Працювали в дві зміни. Два класи в першу зміну і два класи в другу. Не було підручників, зошитів, тому писали на всяких клаптях паперу, на газетах».

Сукачова Єфросинія Климівна невдовзі одружилась і вибула з Манькова, а з Оленою Данилівною, змінюючи одна одну, працювало в початковій школі багато вчителів. Це, зокрема, Кравченко (Бондаренко) Поліна Іванівна, Панова (Романюк) Софія Іванівна, Окаєвич (Збаранська) Ніна Юхимівна, Монащук Ніна Гнатівна, Опейда (Прокопович) Надія Михайлівна, Філатенко Раїса Володимирівна, Перебийніс Ганна Іванівна, Холод Анастасія Кузьмівна, Мазурок Володимир Маркович, Зінчук Валентина Олексіївна, Чміль (Кравчук) Людмила Миколаївна, Шуба (Курило) Євгенія Олексіївна.

3. Будівництво середньої школи

Роки не минали, а пролітали наче птахи. В 60-ті роки було збудовано нове приміщення Маньківської початкової школи. Після її закінчення діти продовжували навчання в Затурцівській або в Холопичівській середній школі. З часом кількість учнів в селі зростала. Батьки і діти хотіли мати свою середню школу. Проте питання про будівництво в Манькові середньої школи було позитивно вирішене тільки в кінці 80-х років. Будувати школу взялась місцева ПМК-201. Будівництвом керував Юрій Григорович Литвин – інженер ПМК.

Незважаючи на труднощі з забезпеченням будівельними матеріалами, фінансуванням школу було все таки збудовано. Це була велика радість для всіх. Відкриття і освячення школи відбулось 14 жовтня 1991 р. Першому її  директору Пирогу Анатолію Дмитровичу було повязано через плече червону стрічку з написом «Господар Маньківської середньої школи». Інженер Маньківської ПМК-201 Юрій Григорович Литвин вручив господарям символічний ключ.

4. Наша школа в кінці XXна початку XXI ст.

В 1993 р. стіни Маньківської ЗОШ І-ІІІ ст. залишили перші її випускники. З 1993 до 2012 р. школу закінчили  259 учнів, 10 з них із золотою і 7 - із срібною медалями.

З 1997 р. і до нинішнього дня директором школи працює Кошицький Ігор Олексійович.

«  Квітень 2024  »
    Мини-Чат